Okul Temizliği

Okul Genel Temizlik

DEVLET OKULLARINDA VE ÖZEL OKULLARDA TEMİZLİK NASIL OLMALIDIR?

Okul Temizliği Okullar çocuklarımızın eğitim- öğretim gördükleri ve günlerinin büyük bir bölümünü geçirdikleri yerlerdir ve aynı zamanda oldukça kalabalık yerlerdir. Neredeyse her ortam ortak kullanıldığı için çocuklarımızın ve eğitim öğretim işlerini yürüten herkesin yakın temasta bulunduğu bir ortamdır. Bu yüzden temizlikleri diğer ortamlara göre daha düzenli ve daha sık yapılmalıdır.

Çocuklarımızın sağlıklı olabilmesi için çok uzun süreler vakit geçirdikleri okulların ortamlarının hijyenik olması sağlanmalıdır. Bunu da tek bir kişinin sağlaması çok mümkün değildir. Çünkü okullarda temizlenmesi gereken çok fazla ortam vardır. Üstelik bu mekanlar gün içerisinde sık aralıklarla tekrar tekrar temizlenmelidir. Bu yüzden eğitim kurumlarının temizliğinde profesyonel temizlik firmalarıyla çalışmak oldukça avantajlıdır. Çünkü uzman ekipler nerelerin nasıl hangi sıklıkla temizleneceği hijyenik ortamların nasıl oluşturulacağı konusunda oldukça bilinçlidirler. Bu işi profesyonel olarak yaptıkları için de çok daha kısa sürede yaparlar.

EĞİTİM KURUMLARINDA TEMİZLİK

Okullar sadece öğrencilerin ders aldıkları sınıflardan ibaret değildir. Öğrenciler özellikle fazlaca sınıfları aktif olarak kullanıyor gözükse de aslında okulun diğer alanlarında geçirdikleri vakitler de hiç de az değildir. Koridorlar, bahçe, spor salonu, soyunma odaları, yemekhane ya da kantin ve özellikle tuvaletler öğrencilerin neredeyse her gün düzenli olarak bulundukları mekanlardır. Bu mekanların yanı sıra okulun idare ve öğretmen kadrosunun zaman geçirdiği ortamların hijyeni de oldukça önemlidir. Bu ortamlar uygun koşullara göre dezenfekte edilmezse önemli sağlık problemleri ortaya çıkar.

Sağlık problemlerinin ortaya çıkmaması ve okuldaki herkesin huzurlu ve güvenilir bir ortamda görevini yapması için sağlıklı ve temiz bir okul ortamı şarttır. Okul genelinde yapılacak ilk temizlik mutlaka öğrenciler ve öğretmenler okula gelmeden yapılmış olmalıdır. Bu öğrencilerin temiz bir okula adım atmaları açısından oldukça önemlidir. Bu sayede öğrencilerin temizlik sırasında kullanılan kimyasal ürünlere temas etmelerini önler. Koridorların ve tuvaletlerin temizliği de öğrencilerin derste oldukları saatlerde yapılmalıdır. Ayrıca bu ortamlar günde birkaç kez temizlenmelidir.

OKUL TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALIDIR?

Okul temizliğinde en çok dikkat edilmesi gereken şey. Öğrenciler gelmeden bütün genel temizliğin yapılmış olması ve her alanın güzelce havalandırılmış olmasıdır. Çünkü öğrencilerin temiz bir okula adım atmaları çok önemlidir. Öğrenciler gelmeden sınıflar detaylı bir şekilde süpürülmeli sıra ve masaların tozları alınmalıdır. Ardından yerler uygun temizlik ürünleri ile silinmelidir. Sınıflar silindikten sonra mutlaka havalandırılmalıdır.

Çünkü temizlik esnasında kullanılan kimyasal ürünlerle öğrencilerin temas etmemesi gerekir. Bu ürünlere alerjisi olabilen öğrenciler olabileceği düşünülerek sınıfların iyice havalandırılması önemlidir. Ayrıca temizlik esnasında kullanılan temizlik ürünlerin sağlığa zararı olmayan doğal ürünlerden seçilmiş olması gerekmektedir.

Çünkü çocuklar gün içerisinde birçok alanla temas içerisindedirler. Temas ettikleri yerlerde kimyasal deterjan kalıntılarının olması onların sağlıklarını tehlikeye atabilir. Sınıfların ve genel kullanım alanlarının temizliği yapıldıktan sonra. Öğretmenler odası ve yönetim odaları da dikkatlice silinmelidir. Burada bulunan masalar ve dolapların da mutlaka tozu alınmalıdır. Okul bahçesi de öğrenciler gelmeden temizlenmeli çocukların temiz bir okula adım atmaları sağlanmalıdır.

Okuldaki temizlik işi asla hafife alınmayacak bir iştir ve asla yüzeysel yapılmamalıdır. Çocuklarımız doğası gereği hareketli olduklarından bulundukları ortamlar gün içerisinde birkaç defa temizlenecek duruma gelebilir. Özellikle tuvaletler her teneffüste ayrıntılı bir şekilde temizlenmeli uygun dezenfektan kullanılarak hijyen sağlanmalıdır.

Çocuklarımızın sağlığı söz konusu olduğundan okuldaki temizlik işini yürüten personelin okul temizliği konusunda iyi yetişmiş biri olması gerekmektedir. Okul temizliği tek başına yapılacak bir iş değildir. Bir ekip işidir, yetkili kişiler tarafından da belirli aralıklarla denetlenmelidir. Okul temizliğinde görev alan personelin temizlenen yerlerin gün içerisinde birkaç defa hatta üst üste temizlenmesi gerektiğini bilmesi gerekir. Bu yüzden anlayışlı sabırlı çocuklara karşı hoş görülü olan personeller işlerini daha başarılı ve severek yapacaklardır.

Okul Temizliği

Profesyonel Temizlik Ekibimiz Hizmetinizde

İşinde uzman ve son derece disiplinli bir çalışma sağlayan kadromuz ile eğitim kurumları temizliğini profesyonel bir şekilde gerçekleştirmekteyiz.

Genel okul temizliği

Profesyonel Okul Temizliği Hizmeti

OKUL YURT VE KAMPÜSLER Pozitif Temizlik Hizmetleri olarak mevcut kamu ve özel tüm eğitim kurumlarına ve eğitime dayalı tüm yerleşkelere profesyonel olarak hizmet vermekteyiz.

Okul Temizliği için hızlı randevu al